Trešdien, 18. maijā, klātesot autoriem Jānim Lejniekam un Jānim Dripem, liepājniekiem tika nodota grāmata „Pilsēta starp jūru un ezeriem. Liepājas arhitektūra 100 gados”. Tā ir bagātīgi ilustrēts vēstījums par pilsētu no 20. gs. sākuma līdz mūsdienām. Grāmatas izdevējs ir Liepājas Kultūras pārvalde.
Kā grāmatas prezentācijas pasākumā uzsvēra Kultūras pārvaldes vadītājs Juris Jirgens, šis ir apjomīgs un reprezentatīvs darbs par Liepājas arhitektūru: “Liepājnieki lepojas ar savu pilsētu, vienmēr tiekušies izzināt vairāk par pilsētas vēsturi, dažādu notikumu un faktu vērtību visas Latvijas un Eiropas kontekstā. Ar grāmatu “Pilsēta starp jūru un ezeriem. Liepājas arhitektūra 100 gados” Liepājas Kultūras pārvalde turpina izcilu autoru pētniecisko darbu sēriju par mūsu pilsētu. Tā ir tapušas skaistas un saturiski bagātas grāmatas kā Imanta Lancmaņa “Bertschy. Arhitekta Paula Maksa Berči un viņa dēlu devums Liepājai” un Jāņa Krastiņa "Liepāja: Jūgendstila arhitektūra".”
„Pilsēta starp jūru un ezeriem. Liepājas arhitektūra 100 gados” autori, iepazīstinot ar pētījuma rezultātu, aicina ar grāmatas starpniecību izsekot arhitektūras un pilsētas plānošanas peripetijām, varu maiņas un dažādu sociāli ekonomisko situāciju apstākļos. Tā ļauj izprast, kā būvprocesus ietekmē valsts un pašvaldības lēmumi, privātās iniciatīvas un konkurence. Ierasto sadalījumu – pirmā brīvvalsts, padomju varas laiks un atjaunotā valsts, autori ir papildinājuši ar Pirmā pasaules kara priekšvēsturi un okupācijas gadiem. Katru no laikmetiem raksturo ikoniskās ēkas, no Lutera baznīcas līdz koncertzālei "Lielais dzintars".
Arhitektūras norises analizētas arī apkaimēs: Vecliepājā, Jaunliepājā, Ziemeļu priekšpilsētā jeb Velnciemā, Jaunajā pasaulē, Dienvidrietumu rajonā, Ezerkrastā, Ezermalā, Zaļajā birzē, Tosmarē un Karostā. Orientāciju pilsētā atvieglo mezgli un vietzīmes - no Rožu laukuma līdz Kungu kvartālam, kas ļauj atpazīt un atrast mājas arī bez mobilo telefonu aplikācijām.
Grāmatā iekļautas arī intervijas ar Liepājas pilsētas galvenajiem arhitektiem kopš 60. gadiem. Pievienoti hronoloģiski dati par Liepājas pilsētas vadītājiem no 16. gs.–21. gs., nozīmīgāko plānošanas dokumentu reģistrs un mainīgie ielu nosaukumu saraksti. Grāmatas tekstiem ir kopsavilkumi angļu valodā un attēliem ir paraksti latviešu un angļu valodā.
Šī grāmata loģiski turpina jau īstenotās publikācijas par M. P. Berči arhitektūras mantojumu un Liepājas jūgendstila perioda arhitektūru.
Informāciju sagatavoja
Signe Blumberga
LPPI "Kultūras pārvalde" projektu vadītāja
E-pasts: signe.blumberga@liepaja.lv