Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

Savvaļas dzīvnieki pilsētā

Liepājā publiskās vietās nereti var sastapt savvaļas dzīvniekus. Ir manītas gan caunas, lapsas, jenotsuņi, zaķi, bebri, meža cūkas, stirnas un pat iemaldījies alnis.

Cēloņi savvaļas sugu dzīvnieku ienākšanai pilsētā ir dažādi. Visbiežāk novērojama pakāpeniskā tuvošanās pilsētvidei labākas dzīves meklējumos, kur ir mazāka konkurence un pieejamāka barība.

Savvaļas dzīvnieku barošana, pieradināšana vai jebkura veida tuvināšanās vērtējama negatīvi – no tādiem savvaļas dzīvniekiem, kuri zaudējuši bailes, ir īpaši liela agresijas iespējamība.

Jāsaprot, ka cilvēki dzīvniekus pieradina gan ar tiešu barošanu, gan ar to, ka dzīvniekiem ir viegli pieejama barība, piemēram, kaķu barošanas vietās, atvērtos atkritumu konteineros, nelegālās atkritumu izgāztuvēs. Tāpēc svarīgi ir neveicināt savvaļas dzīvnieku ienākšanu pilsētā ar pārtikas izmešanu tam nepiemērotās vietās.

Ziņot par savvaļas dzīvniekiem pilsētā

  • Redzot pilsētā ieklīdušu savvaļas dzīvnieku, kas var apdraudēt cilvēkus, dzīvniekus vai traucēt satiksmei, kā arī gadījumos, ja meža dzīvnieks ir ievainots, aicinām ziņot par to Pašvaldības policijai, zvanot pa tālruni: 63 420 269.
  • Par bojā gājušu dzīvnieku jāziņo Liepājas pašvaldības dzīvnieku patversmei, kas organizēs dzīvnieka savākšanu. Patversmes darba laikā zvanīt pa tālruni: 63 443 909 vai 26 660 552. Pēc patversmes darba laika, brīvdienās vai svētku dienās zvanīt uz mobilo tālruni: 26 660 552, kas ir sertificēts dzīvnieku ķērājs, kurš dežurē 24 stundas diennaktī.
  • Ja pilsētā atrasts bojā gājis savvaļas dzīvnieks un ir aizdomas, ka tas nobeidzies kādas slimības dēļ (par ko var liecināt izspūris apmatojums vai vāja ķermeņa kondīcija), par to ir jāziņo Pārtikas un veterinārajam dienestam, zvanot pa tālruni: 63 401 900 vai 63 401 902. Lai izslēgtu iespēju, ka dzīvnieks pārnēsājis infekcijas slimību, tiks noņemts paraugs no mirušā dzīvnieka un nosūtīts laboratoriskai izmeklēšanai. Tāpat dienestam jāziņo, ja vienkopus tiek atrasti vairāk nekā pieci nobeigušies savvaļas putni.

Pārtikas un veterinārais dienests informē, ka, pateicoties sistemātiskai savvaļas dzīvnieku vakcinācijai, kas kopš 2005. gada regulāri tiek veikta pavasarī un rudenī, trakumsērga Latvijā ir izskausta – pēdējais trakumsērgas gadījums meža dzīvniekiem konstatēts 2010. gadā, bet mājas (istabas) dzīvniekiem – 2012. gadā.

Savvaļas putni, to barošana

Ornitologi un dabas pētnieki atgādina – lai putnus un viņu mazuļus pieradinātu pie patstāvības, tos nevajag papildus piebarot! To ir svarīgi ievērot, lai pieradinātu putnus pie patstāvības un mudinātu tos pirms ziemas doties uz dienvidiem, lai pavasarī jau atkal atgrieztos.

Speciālisti norāda – putnu pamatbarība ir zālājs, kā arī sīki ūdens dzīvnieki un dažādu ūdensaugu daļas, kas ūdenstilpnēs ir pietiekami, tāpēc putnus papildus barot nav nepieciešams.

Gulbju, pīļu un citu putnu piebarošana veicina to, ka putni nebaidās no cilvēkiem, droši nāk krastā, kas var apdraudēt gan pašu putnu, gan cilvēku drošību. Piebaroti gulbji un citi ūdensputni var nonākt briesmās, piemēram, ja aizsalst ūdenskrātuve. Tāpat gulbji var sajusties apdraudēti un uzbrukt cilvēkiem, ja gulbju mazuļiem pietuvojas pārāk tuvu.