Atsaucoties uz neseno gadījumu, kad Liepājā uz ielas līdzcilvēks nepalika vienaldzīgs, ieraugot vienu un nepieskatītu bērnu, Liepājas bāriņtiesa informē par rīcību, ja pamanīts nepieskatīts bērns, kā arī par rīcību, kad vecāki atklāj bērna pazušanu.
Ja esi pamanījis uz ielas, veikalā, autobusā vai kur citur vienu un nepieskatītu bērnu, nepaliec vienaldzīgs, rīkojies!
Novērtē, vai bērnam nepieciešama palīdzība. Pieej klāt un pajautā, vai viņam ir nepieciešama palīdzība, vai vecāki atrodas tuvumā. Īpaši pievērs uzmanību, ja bērns izskatās nobijies vai noraudājies.
Ja redzi bērnu, kurš izskatās jaunāks par 7 gadu vecumu, noskaidro viņa vecumu, jo Latvijā likums aizliedz atstāt bez uzraudzības bērnu līdz 7 gadu vecumam.
Izvērtē vietu, kur bērnu redzi, un diennakts laiku. Ja bērns atrodas bīstamā vai vientulīgā vietā vai tumšā diennakts laikā, tie ir papildu faktori, kāpēc jāiesaistās pieaugušajam.
Pajautā, vai bērns zina, uz kurieni dodas, kā arī – vai zina, kur tas atrodas. ja bērnam nav 7 gadu, neatstāj viņu vienu.
Ja bērns atbild nenoteikti, pavaicā, vai vajag piezvanīt kādam viņam tuvam cilvēkam – mammai, tētim, vecvecākiem, skolotājai.
Ja bērns patiešām ir apmaldījies vai arī viņam nav septiņi gadi, paliec kopā ar bērnu, kamēr atbrauc viņa tuvinieki. Ja tas nav iespējams, izsauc policiju, zvani 110 vai 112, vai 63 420 269 (Liepājas pašvaldības policija) un sagaidi viņu atbraukšanu.
Ja ir neērti iet klāt bērnam publiskā vietā, vari pirms tam apvaicāties apkārtējiem, vai kāds pieskata šo bērnu. Arī tālāk situāciju var risināt kopā, tikai svarīgi, lai “kolektīvā atbildība” nebeidzas ar to, ka bērns pazūd no redzesloka.
Ja pazudis bērns, svarīga katra minūte. Nepieciešams nekavējoties vērsties policijā, zvanot uz tālruņa numuru 110 vai 112, vai 63 420 269 (Liepājas pašvaldības policija).
Atgādinām, ka līdzpilsoņu pienākums ir minēts Bērnu tiesību aizsardzības likuma 73. panta 1. daļā – "Katra iedzīvotāja pienākums ir sargāt savu un citu bērnu drošību, ne vēlāk kā tajā pašā dienā ziņot policijai, bāriņtiesai vai citai bērna tiesību aizsardzības institūcijai par jebkādu vardarbību un noziedzīgu nodarījumu vai administratīvu pārkāpumu pret bērnu, par viņa tiesību pārkāpumu vai citādu apdraudējumu, kā arī tad, ja personai ir aizdomas, ka bērnam ir priekšmeti, vielas vai materiāli, kas var apdraudēt paša bērna vai citu personu dzīvību vai veselību".
Informācija sagatavota, par pamatu ņemot Labklājības ministrijas izstrādātus rīcības soļus.
Informāciju sagatavoja
Zane Dambīte
Liepājas bāriņtiesa
bāriņtiesas locekle - Audžuģimenes, Bērnu aprūpes iestāžu uzraudzība
Tālrunis: 63 401 991
E-pasts: zane.dambite@liepaja.lv