Šodien Liepājas Izglītības pārvaldē tika parakstīts sadarbības līgums par programmas "Mācībspēja" ieviešanu sešās pilsētas izglītības iestādēs ar mērķi uzlabot skolēnu mācību sasniegumus, emocionālo labbūtību un veselību.
"Mācībspējas" programma balstās uz pētījumiem, kas apliecina fizisko aktivitāšu pozitīvo ietekmi uz bērnu koncentrēšanās spēju, agresijas mazināšanu un kopējo mācību efektivitāti. Programmas ietvaros skolēni trīs līdz piecas reizes nedēļā piedalīsies rīta aktivitātēs, kas ietver kustības ar prieku, elpošanas prakses un veselīgu dzīvesveidu veicinošas metodes.
Kā uzsver Liepājas Izglītības pārvaldes vadītāja Inga Ekuze: “Pieņemot lēmumu par pilotprojekta uzsākšanu, mums bija svarīgi piedāvāt risinājumu, kas veicinātu skolēnu izaugsmi ne tikai mācību procesā, bet arī palīdzētu attīstīt saskarsmes prasmes un veicināt pozitīvas sasvstarpējās attiecības. Līdz ar to – ticam, ka programma ir ieguldījums mūsu nākotnes sabiedrībā”.
No 2025. gada janvāra programma darbosies sešās izglītības iestādēs - Liepājas Dzintara vidusskolā, Liepājas Draudzīgā aicinājuma vidusskolā, Liepājas Centra sākumskolā, Liepājas Līvupes pamatskolā - attīstības centrā, Liepājas Raiņa vidusskolā un Liepājas Rietumkrasta vidusskolā. Programmā tiks iesaistīti skolēni pamatskolas posmā.
Programma ietver materiālus un lekcijas izglītības iestāžu vadības komandām, vecākiem, lekcijas sporta un veselības skolotājiem par programmas nodrošināšanas principiem, par veselīgas pozitīvās atkarības un ieradumu veidošanas principiem saskaņā ar neirozinātni un endokrinoloģiju, skolēniem - 20 līdz 45 minušu ilgas fiziskās aktivitātes no rītiem, pirms stundām, kurās jaunieši iegūst veselīgus ieradumus ikdienas fiziskajai aktivitātei, elpošanas, nomierināšanās paņēmienus, informāciju par veselīgu pārtiku, u.c.
Jēkabs Rēdlihs, “Mācībspējas” metodikas veidotājs Latvijā, sporta un veselības skolotājs: “Zinātne mums 45 gadus ar daudziem pētījumiem uzrāda cik ļoti akadēmiskās sekmes var uzlabot, ja ir efektīvi veidi kā bērniem aktivizēt smadzenes pirms stundām. Ar “Mācībspējas” programmu mēs arī palīdzam mazināt mobinga tendences skolās, lai bērniem būtu labāks emocionālais stāvoklis skolās un labākas attiecības. Latvijā šī programma ir labi palīdzējusi arī skolotājiem, lai būtu kvalitatīvāks darbs klasēs ar skolēniem.”
Programmu veido biedrība “Mācībspēja”, kuru izveidojuši Jēkabs Rēdlihs, Sporta un veselības skolotājs, Bostonas universitātes absolvents; Artūrs Bernovskis, RTU docētājs, mācību programmu veidotājs; Viesturs Dūle (Zuarguss) EdTech mācību programmu veidotājs.
Informāciju sagatavoja
Renāte Meļķe
Liepājas Izglītības pārvalde
Komunikācijas vadītāja
Tālrunis: 26 164 739
E-pasta adrese: renate.melke@liepaja.edu.lv