Festivāla “Skaņas dienas” meistarklases vadītājas, skaņas mākslinieces Joannas Vremes Mozeres (Ioanna Vreme Moser) darba publicitātes attēls.
No 2025. gada 22. līdz 26. aprīlim Liepājā notiks 12. starptautiskais festivāls “Skaņas dienas” – starpdisciplinārs notikums, kurā apvienota mūzika, vizuālā un skaņu māksla radošajās darbnīcās, izstādē, performancēs un elektroniskās mūzikas koncertos.
"Skaņas dienu" mērķis ir apzināt un stiprināt skaņu mākslas un elektroniskās mūzikas kopienu Latvijā, veicināt starptautisku sadarbību un izaugsmi, ik gadu izceļot kādu unikālu tēmu un eksperimentālus skaņrades veidus un pulcējot kā vietējos, tā ārvalstu interesentus kopīgā jaunradē. 2025. gada festivāla centrālā tēma ir dzīvā programmēšana un algoritmi audiovizuālajā mākslā. Festivāla ietvaros norisināsies pirmais algoreivs – dzīvās elektroniskās mūzikas ballīte – Latvijā. Tā ritmisko elektronisko mūziku un hipnotizējošās vizualizācijas mākslinieki ģenerēs, rakstot datorprogrammu kodu “dzīvajā” jeb reāllaikā. Algoreivu kustība aizsākās Lielbritānijā 2012. gadā, un kopš tā laika ir kļuvusi par globālu kopienu ar pasākumiem Londonā, Berlīnē, Ņujorkā, Mehiko un citur.
Algoreiva programmu Liepājā veido mūziķis, radošais programmētājs un kurators Patriks Boržā (Patrick Borgeat, DE), kurš organizējis
daudzus dzīvās programmēšanas pasākumus Vācijā un citviet: “Algoritmiskajā mūzikā bieži tiek veidotas nepieradinātas un aizraujošas muzikālas formas, bet algoreivi ir īpaši aizraujoši, jo dzīvā programmēšana nepaļaujas uz drošības tīkliem un var būt ļoti spontāna.
Vakars sāksies ar audiovizuālām performancēm un noslēgsies ar deju mūziku, apvienojot mediju mākslu, elektronisko mūziku un programmēšanas kultūru pasākumā ar māksliniekiem no Baltijas valstīm, Spānijas, Vācijas un Lielbritānijas.”
Radošās programmētājas Lina Bautista un Sola Sarratea uzstājas algoreivā Leipcigā. Publicitātes attēls Festivāla “Skaņas dienas” daudzpusīgās aktivitātes notiks RTU Liepājas akadēmijas Mākslas Pētījumu laboratorijā (MPLab) un kultūrvietā “Tipogrāfijas radošais kvartāls”: izglītojoša radošo darbnīcu programma piecu dienu garumā, tīklošanās pasākumi, vairākas performanču programmas, koncertvakari un radošo darbnīcu rezultātu prezentācijas audiovizuālas mākslas izstādes formā. “Festivāls ir satikšanās vieta jaunajiem māksliniekiem un mūziķiem ar jau pieredzes bagātiem un atzītiem skaņu mākslas, elektroniskās mūzikas un audiovizuālo mediju māksliniekiem. Šogad festivāla 9 radošās darbnīcas RTU Liepājas akadēmijā pulcēs ap 90 mākslas studentus un interesentus no 6 Eiropas valstīm. Īpašs jaunas kopienas dibināšanas notikums būs pirmā "Baltijas dzīvās programmēšanas sanāksme" 25. aprīlī, Tipogrāfijas radošajā kvartālā, Liepājā,” stāsta festivāla producente, skaņu māksliniece un RTU Liepāja docente Krista Dintere.
Festivāla “Skaņas dienas” programma Liepājā no 22. līdz 26. aprīlim
- 22.–26.04. radošās darbnīcas RTU Liepāja MPLab, Kūrmājas prospektā 13. Radošo darbnīcu vadītāji ir mūziķi, skaņas un vizuālie mākslinieki un radošie programmētāji no Latvijas un Eiropas. Darbnīcās tiks pētītas un apgūtas tādas attēla un skaņrades tehnikas, kā dzīvā skaņas un attēla programmēšana, datu vizualizācijas, algoritmiskais attēls, dabas un tehnoloģiju mijiedarbība. Dalība darbnīcās būs bez maksas, taču vietu skaits ir ierobežots. Darbnīcu vadītāju biogrāfijas un darbnīcu satura apraksts, kā arī pieteikšanās forma festivāla mājaslapā sound.mplab.lv.
- 25.04. plkst. 14.00 BLCM (Baltic Live Coders Meetup) – Baltijas dzīvās programmēšanas kopienas tikšanās Tipogrāfijas radošajā kvartālā un tiešsaistē. Pieteikt dalību BLCM var, rakstot organizatoriem skana@aste.gallery
- 25.04. plkst. 20.00 Algorave Liepāja Tipogrāfijas radošajā kvartālā. Ar dzīvās programmēšanas mūzikas improvizāciju performancēm uzstājas: linalab (CO/ES), nervousdata (DE), Attrique Orgeat (DE), kurivari (EE/UK), Decomposition Loops (LT), V of Londor (LT), WERR (LT), sofi (LV/FI), Agita Reķe (LV/NL), Šūna2 (LV). Vizualizācijas veidos: Flor de Fuego (AR/DE), Miksulis (LV).
- 26.04. plkst. 18.00 festivāla radošo darbnīcu māksliniecisko rezultātu prezentācijas Tipogrāfijas radošajā kvartālā – performances un pop-up izstāde. Kopā ar darbnīcu dalībniekiem darbnīcu rezultātus prezentē to vadītāji – mediju mākslinieki Patrick Borgeat (DE), Florencia Alonso (AR/DE), Jasmin Meerhoff (DE), Tata Frenkel (LT), Ioanna Vreme Moser (RO/DE), Lina Bautista (CO/ES), Jan Georg Glöckner (LT/DE), Kaspars Jaudzems (LV) un Rihards Vītols (LV) un Györgyi Rétfalvi (HU/CZ).
- 26.04. plkst. 20.00 festivāla noslēguma koncerts Tipogrāfijas radošajā kvartālā. Skaņas dienu noslēguma koncerts pulcēs māksliniekus no Latvijas un ārvalstīm, daudzveidīgā programmā apvienojot avangarda popmūziku, dzīvo tehno, atmosfērisko un trokšņu mūziku. Mākslinieki uzstāsies ar pašu izgatavotiem instrumentiem, sensoriem, cilpotājiem (loopers) un atgriezeniskās saites sistēmām, kā arī ar daudzveidīgām formas izpausmēm – veidojot audiovizuālus priekšnesumus ar projekcijām un kostīmiem, vai īstenojot savus priekšnesumus citās telpas daļās, ārpus skatuves. Koncertā iepazīsim arī jauno mākslinieku intereses un enerģiju. Uzstāsies Eleonora Kampe (LV/EE), Elizabete Balčus (LV), Paula Vītola un Platons Buravickis (LV), Alise Rancāne (LV), Farah Wind (DE), Werr (LT), Ofae (LV), Sabrina (LV), Omiros (LV), Dafelz (LV).
Koncerta kuratore, māksliniece Paula Vītola, kā pārsteigumu koncertprogrammā gan sev pašai, gan citiem izceļ savu improvizēto priekšnesumu saspēlē ar komponistu un pianistu Platonu Buravicki: “Tajā es spēlēšu savus pašas izgatavotos sintezatorus, kuri skaņas rada ar modulētas gaismas palīdzību, taču Platons improvizēs uz klavierēm, kopā radot neierastu, nedaudz trokšņainu un tembrāli saskanīgu skaņas pieredzi. Aizraujoši būs dzirdēt un redzēt arī Latvijā un ārvalstīs atzinību ieguvušās Elizabetes Balčus sapņaini sirreālo
audiovizuālo priekšnesumu, kā arī Alises Rancānes intelektuālo performanci. Lai iegūtu sajūtu par datoru kā dueta partneri, Alise Rancāne iekļauj mašīnmācīšanās modeļa apmācību reāllaikā – performance pamazām pārtop par sarunu ar nestabilu sistēmu, kas
atrodas uz avārijas robežas.”
Biļetes uz festivāla “Skaņas dienas” notikumiem var iegādāties “Biļešu paradīzes” kasēs un tiešsaistē.
“Skaņas dienas ir lieliska iespēja apvienot lietderīgo ar patīkamo, nedēļu strādājot kopā ar atzītiem māksliniekiem un paplašinot savu māksliniecisko redzējumu. Būtiska pasākuma vērtība ir kopienas sajūta starp visiem iesaistītajiem – dalībniekiem, meistarklašu vadītājiem un māksliniekiem, pavadot laiku kopā arī ārpus nodarbībām, veidojot kontaktus un jaunas draudzības,” savu pieredzi raksturo festivāla apmeklētājs, jaunais mākslinieks un radio raidījuma moderators Raivo Mihailovs. “Skaņas dienas” organizē biedrība ASTE. Art, Science, Technology, Education, biedrība “E-Lab, elektroniskās mākslas un mediju centrs” un RTU Liepājas akadēmija, ar Liepājas valstspilsētas pašvaldības iestādes “Kultūras pārvalde” un Valsts Kultūrkapitālfonda finansiālo atbalstu.
Atskats uz 2024. gada “Skaņas dienām” attēlos.
Vairāk informācijas festivāla mājaslapā sound.mplab.lv un rakstot skana@aste.gallery, vai zvanot festivāla producentei Kristai Dinterei +371 25 997 662.