Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

    “Lielajā dzintarā” notiks pirmskoncerta saruna par Indijas klasisko mūziku17. februāris, 2025

    Indijas klasiskās mūzikas pasniedzējs Akašs Sergejs Ancupovs
    1 no 1Indijas klasiskās mūzikas pasniedzējs Akašs Sergejs Ancupovs

    Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” sestdien, 22. februārī, plkst. 17.00, pirms koncerta “Noslēpumainās Indijas rāgas un ritmi” apmeklētāji aicināti uz izzinošu sarunu par Indijas klasisko mūziku.

    Pirmskoncerta sarunu vadīs Latvijas Universitātes Starptautiskā Indijas studiju centra Indijas klasiskās mūzikas kursa pasniedzējs Akašs Sergejs Ancupovs, un tā notiks koncertzāles publiskajā zonā, 1. stāvā.

    “Tas ir liels retums, kad Latviju apciemo Indijas klasiskās mūzikas visaugstākā līmeņa mūziķi. Tāpēc klātienē iespēja dzirdēt izcila sitāras spēles virtuoza Prubajana Čaterdžī (Purbayan Chaterjee) koncertu Liepājas “Lielajā dzintarā” ir nozīmīgs notikums,” atzīst Akašs Sergejs Ancupovs. Lektors sagatavos klausītājus koncerta pieredzei, iepazīstinot ar Indijas klasiskās mūzikas vēsturi, kulturālo nozīmi, spēles manieri un tās zīmīgajām atšķirībām salīdzinājumā ar Eiropas klasisko mūziku.

    Indijas klasiskās mūzikas sistēma uzbūvēta saskaņā ar ļoti stingru un apjomīgu likumu kodeksu, to apgūšana ir pa spēkam tikai ļoti augsti motivētiem cilvēkiem, jo parasti mācības un prasmju apgūšanas periods ilgst vairāk nekā desmit gadus.

    Indija, līdzīgi kā Eiropa, ir bagāta gan ar dažādu tautu jeb etnisko mūziku, gan ar augsti profesionālo klasiskās mūzikas tradīciju. Katrai no aptuveni 1600 dažādām Indijā dzīvojošām tautībām ir sava mūzika, un Indijas klasiskā mūzika atšķiras no tās, kā, piemēram, bavāriešu alus dziesmas no Baha labi temperēta klavīra vai Bēthovena Trešās simfonijas. Šajā ziņā divām dažādām mūzikas kultūrām ir līdzības. Vienlaikus ir nozīmīgas atšķirības.

    Svarīgākā Eiropas un Indijas klasiskās mūzikas atšķirība ir pašā veidā, kā un kur notiek mūzikas radīšana. Ja Eiropā šis process izskatās šādi: mūziku rada komponists, tad to pārvērš par tekstu, kuru nodod tālāk izpildītāju interpretācijai. Tad Indijas klasiskās mūzikas gadījumā tas ir atšķirīgs. Mūziķis klausītāju priekšā daudzu gadu garumā apgūst spēju radīt konkrēto mūzikas kompozīciju, saskaņā ar konkrēta klasiskā mūzikas žanra stingrajām prasībām. Tādēļ tā nav nedz fiksētas kompozīcijas izpildīšana, nedz “tīra” improvizācija, kaut abi elementi ir klātesoši. Tas ir īpašs muzicēšanas veids, ko bieži salīdzina ar maģisko vai sakrālo mūzikas radīšanas rituālu.
    Apmeklētājiem būs iespēja uzdot sev interesējošos jautājumus.

    Saruna ievadīs izzinošās notikumu sērijas “Pasaule Lielajā dzintarā” koncertu, kurā uzstāsies Indijas prezidenta balvas laureāts, sitāras meistars Purbajans Čaterdžī, inovatīvais tablas spēlētājs Pavans Sidams (Pavan Sidam), Dienvidindijas situminstrumentu pārzinātājs Ganešs Murali (Ganesh Murali) un prasmīgais flautists Ninads Mulaokars (Ninad Mulaokar). Mūziķi klausītājus iepazīstinās ar savas dzimtenes tradicionālajiem mūzikas instrumentiem, atskaņojot rāgas, garīgo mūziku un pat folkmūziku.

    Vairāk nekā 40 gadus Akašs Sergejs Ancupovs veltījis Ziemeļindijas klasiskajai mūzikai. Indijas vārdu “Akašs” sārodistam, komponistam un pasniedzējam Akašam Sergejam Ancupovam piešķīra viņa leģendārais skolotājs – maestro Ustads Amdžāds Ali Hāns no Deli, Indijas. Ancupovs ir Latvijas Universitātes Starptautiskā Indijas studiju centra Indijas klasiskās mūzikas kursa pasniedzējs, Indijas klasiskās mūzikas skolas “Sarasvati” dibinātājs.

    Koncertu “Noslēpumainās Indijas rāgas un ritmi ” ar Liepājas pašvaldības un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu rīko SIA “Lielais Dzintars”, plašāka informācija lasāma www.lielaisdzintars.lv. Biļetes nopērkamas koncertzāles “Lielais dzintars” informācijas centrā, Biļešu paradīzes kasēs un interneta vietnē www.bilesuparadize.lv.

    Papildu informācijai

    Anita Lazdeniece-Grīnberga
    SIA “Lielais Dzintars” sabiedrisko attiecību speciāliste
    Tālrunis: 29 817 736
    E-pasta adrese: anita.lazdeniece@lielaisdzintars.lv