Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

    Lāčplēša dārza svētkos iepazīta Karostas dabas, kultūras un arhitektūras daudzveidība23. augusts, 2024Kultūra

    Augusta sākumā ar aktīvu vietējo Karostas iedzīvotāju iesaisti, koncertiem un dažādām izklaidējošām aktivitātēm tika svinēti Lāčplēša dārza svētki.

    Svētku apmeklētājam bija iespēja apmeklēt projekta “Future Divercities”, jeb “Nākotnes DažādPilsētas” ietvaros izveidotās “Sajūtu Stacijas”, kurās varēja izbaudīt Karostas dabas, kultūras un arhitektūras daudzveidību ar visām maņām – sagaršot, sataustīt, saklausīti un saredzēt.

    2024. gada vasarā ar mērķi apzināt Karostas apkaimes dabas un kultūras vērtības, cilvēka labbūtību šajā vidē, kā arī, lai rosinātu diskusijas par šeit esošo bioloģisko daudzveidību un kultūrvēsturisko mantojumu, māksliniece Anna Priedola projekta “Future Divercities” ietvaros izstrādājusi koncepciju Karostas teritorijas mākslinieciskās, sensorās kartēšanas aktivitātēm.

    Sadarbībā ar Rīgas Tehniskās Universitātes Liepājas akadēmijas mākslas un dizaina studentiem un māksliniekiem Kristu Dinteri, Zandu Puči, Pēteri Riekstiņu un Kārli Volkovski šī gada maijā tika izpētītas un audiovizuālās kartēs iemūžinātas tādas Karostas neapdzīvotās daļas kā Ziemeļu nocietinājumi un Brīvības takas teritorija, kā arī to skaistākie un bīstamākie punkti. Lai sasniegtu pēc iespējas lielāku cilvēku loku, kurus iepazīstināt un rosināt aizdomāties par Karostas dabas, kultūras un arhitektūras vērtībām un to, kas šajā apkaimē vēl būtu nepieciešams, mākslinieces Anna Priedola un Krista Dintere iegūtos audiovizuālos materiālus iekļāva mākslas darbos, kas tika demonstrēti “Sajūtu stacijās” biedrības "Baringtons K2" rīkotajos Karostas Lāčplēša dārza svētkos.

    Apmeklējot sajūtu staciju “Dabas pieskāriens” interesenti varēja ieklausīties Karostas skaņās un ar tausti sajust Karostas vides elementus īpaši izveidotās sensorajās kastēs. Apmeklētāju uzdevums bija atpazīt no kuras Karostai raksturīgās ekosistēmas nāk konkrētie materiāli, tostarp izstāstot savas sajūtas un pieredzi, kuras vietas iedzīvotājiem šķiet bīstamas, bet uz kurām labprāt dotos, lai atpūstos un izbaudītu vietējo kultūru un dabas pieskārienu.

    Veicinot iedzīvotāju interesi par vides faktiem un jūras tīrību, sajūtu stacijā “Jūras gurķi” svētku apmeklētājiem bija iespēja nogaršot “datus” jeb to, cik ļoti atšķiras sāļuma līmenis dažādās Baltijas jūras zonās, piemēram, Somijas, Dānijas un Latvijas piekrastē. Lai vēl uzskatāmāk parādītu Baltijas jūras sāļuma līmeni, interesentiem bija iespējams nogaršot un salīdzināt arī gurķus, kuru sāļuma līmenis bija pielīdzināts Nāves jūrai un Atlantijas okeānam. Stacijas apmeklētāji labprāt dalījās ar savām pārdomām un sajūtām par vienmēr blakus esošo Baltijas jūru un ko tā sniedz vietējiem iedzīvotājiem.

    Vietējie iedzīvotāji un pilsētas viesi aktīvi iesaistījās arī kartēšanas aktivitātēs, iezīmējot tās vietas un objektus Karostā, kuri viņiem šķiet bīstami un, kuri tieši pretēji - šķiet skaisti. Veidojot karti tika noskaidrots, kas ir tās vietas un aktivitātes, kuru dēļ šobrīd tiek apmeklēta Karosta, un kādas aktivitātes iedzīvotāji vēlētos šeit pieredzēt nākotnē. Izpētot kartes tika secināts, ka iedzīvotāji kā skaistas un reizē bīstamas Karostā iezīmēja vienas un tās pašas zonas – molu, brūkošos nocietinājumus, arhitektūras pērles. Tas liecina, ka Karostas skaistums ir meklējams vēstures un dabas klātbūtnē, kas iedvesmo un sniedz spilgtas, daudzveidīgas emocijas. Video intervijās, ko vadīja performanču māksliniece Diana Lelis, Lāčplēša dārzā satiktie apkaimes iedzīvotāji un viesi Karostu raksturoja kā zaļu un veldzējošu vidi, kurā smelties mieru un doties relaksējošās pastaigās.

    Lai ar Karostas ekosistēmas daudzveidību iepazīstinātu pēc iespējas plašāku publiku - “Sajūtu stacijas” 13. jūlijā bija iespējams apmeklēt arī Liepājas Jūras svētku apmeklētājiem.

    Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības programmas „Radošā Eiropa” ietvaros. Projektu Liepājā organizē “Liepājas Kultūras pārvalde”. Ar sajūtu kartēm un izpētes rezultātiem iespējams iepazīties projekta mājas lapā future-divercities.eu

    Informāciju sagatavoja

    Evija Lene
    Liepājas Kultūras pārvalde
    Sabiedrisko attiecību un mārketinga projektu vadītāja
    Tālrunis: 63 483 941
    E-pasta adrese: Evija.Lene@liepaja.lv