Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

Folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi

3. Folkloras kopa “Atštaukas”

1995. gadā 12 Liepājas teātra aktrises sezonas noslēguma svētkos izlēma iepriecināt kolēģus ar tautasdziesmām. Tas bija Jāņu laiks. Sadziedāšanās iepatikās, un aktrises nolēma arī turpmāk turēties kopā, jo latviešu gadskārtu svinības seko cita citai visu gadu.

Folkloras kopas nosaukums radies no latviešu rakstnieka R. Blaumaņa populāras komēdijas varoņa sacītajiem vārdiem: "Kas tas ir, ka man tādi atštaukas vien gadās!". "Atštauka" ir reti lietots vārds un apzīmē cilvēku, kurš vēl ir visnotaļ labs un derīgs, bet nez kādēļ nav nevienam īsti vajadzīgs. Ar domu, ka pašas ir sievas labākajos gados, bet dramaturgi tādas ar lomām nelutina, tika nolemts, ka nosaukums Atštaukas būs vistrāpīgākais. Turklāt "atštaukāt" nozīmē arī "dot pretī", kas atspoguļojas kopas repertuāra izvēlē - tanī ir daudz drastisku dziesmu.

Kopas dalībnieces nāk no visiem Latvijas novadiem, tāpēc arī dziedātas tiek dažādu novadu tautas dziesmas. Tā kā folkloras kopa dzied visādos godos, tad raksturīgi izpildīt dziesmas, kuras liek gan pašām uzdancot, gan klausītājus līdzi dancināt. Latvieši vienmēr godā turējuši tautas svētkus un tradīcijas. Tam par godu kopa sagatavojušas vairākas programmas: Vasaras saulgriežu svētkiem, Ražas svētkiem, Nacionālās pašapziņas dienai, Ziemassvētkiem, Lieldienām, Mātes dienai. Ansambļa repertuārā ir arī kristību, kāzu, bēru un citu tradīciju dziesmas.

2017. gadā Lauku Ceļotājs piešķīra folkloras grupai "Atštaukas" kultūras zīmi "Latviskais mantojums".

Kontaktinformācija

Vadītāja: Ināra Kalnarāja
Adrese: Bāriņu 32 (folkloras centrs "Namīns")
Tālrunis: 26 562 954
E-pasts: inarakalnaraja@inbox.lv