Liepājā ir apzināti un uzmērīti 62 valsts nozīmes dižkoki. Dižkoki ir ļoti lieli un veci koki, kam ir kultūrvēsturiska, estētiska, zinātniska, izglītojoša un bioloģisko daudzveidību saglabājoša funkcija.
Informāciju par dižkokiem un to atrašanās vietām pieejama Dabas datu pārvaldības sistēmā “Ozols”, kā arī apskatāms uzskaitīto valsts nozīmes dižkoku sarakstā.
Dižkoks manā īpašumā – kā atpazīt un pasaudzēt
Oficiālajā valsts reģistrā iekļautajiem dižkokiem tiek piestiprināta atpazīstamības zīme – ozollapa uz zaļa fona. Taču pat, ja šīs zīmes nav, koks ir aizsargājams, ja atbilst dižkoka izmēram.
Lai noskaidrotu, vai koks ir aizsargājams, vispirms nepieciešams uzmērīt tā apkārtmēru 1,3m augstumā no sakņu kala. Dižkoku mēri katrai koku sugai atšķiras. Piemēram, Eiropas segliņš (Euonymus europaeus) par dižkoku kļūst, kad tas ir sasniedzis viena metra apkārtmēru, bet papelei ir jāizaug līdz 5 metru apkārtmēram.
Ja koka apkārtmērs atbilst valstī noteiktajam konkrētās sugas dižkoka izmēram, vērts pārbaudīt, vai tas jau ir reģistrēts valsts oficiālajā reģistrā un iekļauts dabas datu pārvaldības sistēmā “Ozols”. Visērtāk sistēmā būs orientēties pēc konkrēta kadastra numura vai ar datora peles palīdzību, kartē atrodot koka atrašanās vietu.
Ja koks vēl nav reģistrēts, par to var noziņot pārvaldes tīmekļvietnes www.daba.gov.lv sadaļā “Pieteikt dižkoku”.
Kādas prasība jāievēro?
10 m rādiusā ap dižkokiem, mērot no koka vainaga projekcijas ārējās malas, ir noteikta aizsardzības zona, kurā aizliegts:
- veikt jebkādu darbību, kā rezultātā dižkoks var tikt bojāts, iznīcināts vai tiktu negatīvi ietekmēta koka augšana vai dabiskā attīstība,
- apkraut aizsargājamos kokus;
- mainīt vides apstākļus – gaismas, ūdens un barošanās režīmu;
- veikt zemes transformāciju vai bojāt zemsedzi,
- ierīkot atpūtas vietas, kurt ugunskurus.
Dižkoku apzāģēšanai vai ciršanai nepieciešams rakstisks saskaņojums ar Dabas aizsardzības pārvaldi. Dižkoka sakopšanai atļauju nevajag. Taču, lai darbi nekaitētu kokam, tos labāk uzticēt profesionālam arboristam.
Plašāka informācija par to kā atpazīt un saaudzēt dižkoku tīmekļvietnē www.daba.gov.lv
Noderīgi
- Dižkokus aizsargā likums „Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām” .
- Dižkoka statusu un apsaimniekošanu nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 264 „Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi” .
Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģionālās administrācijas biroja
Liepājas birojs
Jaunā Ostmala 2a, Liepāja, LV-3401
Darba laiks: darba dienās plkst. 8.30–17.00