Liepājas pašvaldība jau desmit gadus īsteno līdzfinansējuma konkursu vēsturisko ēku restaurācijai, kas ir nozīmīgs ieguldījums pilsētas kultūras pieminekļu saglabāšanā. Tādējādi iedzīvotāji ar pašvaldības finansiālu atbalstu īstenojuši dažādus restaurācijas darbus kopumā vairāk nekā simts īpašumos, sākot ar nelielu būvdetaļu – logu un durvju – restaurāciju līdz pat apjomīgiem būvdarbiem, atjaunojot ēku jumtus un fasādes.
Līdzfinansējuma konkursa mērķis ir atbalstīt un veicināt kultūras pieminekļu saglabāšanu, uzlabot iedzīvotāju dzīves vides kvalitāti un veicināt sabiedrības izpratni par vēsturisko īpašumu nozīmi pilsētvidē un to restaurācijas iespējām. Kopš programmas sākuma atbalstīti un īstenoti projekti kopumā 107 ēkām, veicot dažādus vēsturisko ēku atjaunošanas darbus, tostarp izpēti, dokumentācijas izstrādi, būvdarbus un atsevišķu būvdetaļu restaurāciju.
Programmas veiksmīgai realizēšanai īpašumiem vispirms tiek veikta arhitektoniski mākslinieciskā izpēte, kas ir pamats nākamajiem secīgajiem soļiem, plānojot restaurācijas darbus. Tajā tiek izzināta ēkas vēsture, veikta padziļināta izpēte par ēkas arhitektūru, būvniecības paņēmieniem, kā arī ietverti secinājumi un turpmākās rekomendācijas, plānojot restaurācijas darbus. Desmit gados ar pašvaldības līdzfinansējumu arhitektoniski mākslinieciskās izpētes vai būvdarbu dokumentācijas izstrāde veikta 84 ēkām. Ikviens interesents veiktās izpētes un apgūto finansējumu vienkopus var apskatīt Liepājas būvvaldes izveidotajā digitālajā lietotnē.
Vērojams, ka visaktīvākie līdzfinansējuma programmas dalībnieki līdz šim bijuši namu īpašnieki no Republikas un Peldu ielas (katrā kopumā septiņi īpašumi), kā arī no Bāriņu, Friča Brīvzemnieka un Zivju ielas (katrā pieci). Līdz šim atbalsts sniegts īpašumiem 38 dažādās Liepājas ielās, kas galvenokārt ietver pilsētas vēsturisko centru, kā arī atsevišķus īpašumus ārpus tā – ēkām, kurām ir valsts aizsardzības esoša kultūras pieminekļa statuss. Programmas aktivitātes galvenokārt veiktas dzīvojamām mājām. Tāpat atbalsts sniegts arī cita veida ēkām, kas atbilst programmas nosacījumiem, to starpā baznīcas, noliktavas, daudzdzīvokļu mājas, administratīvās un saimniecības ēkas, kā arī veikalu, biroju un ražošanas ēkas.
Viens īpašums uz atbalstu var pretendēt vairākas reizes, saņemot pašvaldības līdzfinansējumu līdz 50 000 eiro. Programmas darbības laikā visu vai lielāko daļu pieejamo atbalsta summu ēku restaurācijas darbiem, ir saņēmušas vairākas ēkas, piemēram, īpašumi Rožu ielā 28, Bāriņu ielā 21A, Bāriņu iela 26, Bāriņu ielā 31, Kuģinieku ielā 5, Kuršu ielā 2, Republikas ielā 26/28, Zivju ielā 2A.
Atskatoties uz paveikto un ieskicējot apjomīgākos paveikto darbu piemērus, jau pirmajā programmas darbības gadā savu dalību pieteica īpašnieki Kuģinieku ielai 5 un Friča Brīvzemnieka ielai 7 – plašāk pazīstams kā Juliannas pagalms, kas kļuvusi par liepājnieku un pilsētas viesu iecienītu atpūtas vietu. Ēku komplekss vēsturiski kalpojusi kā Augusta Kētena tipogrāfija, bet vēlāk kā šūšanas fabrika. Ar pašvaldības atbalstu sākotnēji veikta ēkas arhitektoniski vēsturiskā izpēte, kas ļāvusi daudz uzzināt par īpašumu un tās īpašniekiem, plānot veicamos darbus un 2018.–2019. gadā saņemt finansējumu ēku fasāžu restaurācijai.
Starp paveikto izceļama arī 2021. gadā atjaunotā Bāriņu ielas 31 ēka, kas ir viena no senākajām Liepājas koka ēkām, un kalpo par iedvesmojošu piemēru citiem vēsturisko būvju īpašniekiem, tostarp vairākiem no šīs pašas ielas. Māja būvēta 17. gs. otrajā pusē kā saimniecības ēka vairāku ēku kompleksā plašā gruntsgabalā pie Kungu un Bāriņu ielas. Ēkas restaurācija veikta augstā amatnieciskā kvalitātē, respektējot kultūrvēsturiskās vērtības un saglabājot vēsturiskos uzslāņojumus.
Pēc gada šajā pašā ielā paveikta 20. gs. sākumā jūgendstilā būvētās ēkas – Bāriņu ielas 21A – restaurācija. Tai veikta fasāžu atjaunošana, kā arī ārdurvju un logu restaurācija ar augstvērtīgu krāsojumu āderējuma tehnikā. Vēl pēc diviem gadiem, 2024. gadā, Bāriņu ielā 26 atjaunota arhitekta Paula Maksa Berči projektētā māja. Vēl vairākām citām Bāriņu ielas ēkām ir veikti vai vēl procesā lielāki un mazāki ēku saglabāšanas darbi.
Visaptveroši darbi paveikti arī Kuršu ielā 2, kur veikta 18. gs. būvētās koka ēkas fasāžu un jumta atjaunošana, restaurētas vēsturiskās konstrukcijas, izveidota jauna dēļu apdare. Tādējādi ēka ar baroka stila iezīmēm 2019. gadā atguvusi savu vēsturisko izskatu un izsmalcinātību. Ēka bijusi kādreizējā Tāšu muižas īpašnieka Fridriha Heinriha fon Korfa pilsētas māja jeb ”pilsētas pils”, kādas bijušas tikai Kurzemes lielākajās pilsētās.
Nesenākais apjomīgais darbs veikts Zivju ielā 2A, kur atjaunota 17. gs. celtā noliktava – valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Kā liecina izpēte, noliktava ir vecākā šādas funkcijas koka celtne Latvijā, un tā ir vērtīga kā Liepājas senās apbūves paraugs. Restaurācijas būvdarbi veikti noliktavas ēkas jumta konstrukcijām, koka sienām un ķieģeļa mūrim, tāpat atjaunots jumta segums, veikta fasāžu restaurācija un krāsošana.
Bet tikpat nozīmīga ir arī atsevišķu būvdetaļu saglabāšana, kas ar programmas līdzfinansējumu veikta 33 gadījumos, vēsturiskajā veidolā restaurējot logus un ārdurvis, atsevišķos gadījumos arī māju caurbrauktuves vārtus un iekšdurvis.
Turpinot atbalstīt vēsturisko ēku īpašniekus, šogad jau 11. reizi izsludināts projektu konkurss līdzfinansējuma saņemšanai. Pieteikumu iesniegšana turpinās līdz 2025. gada 7. aprīlim. Kultūras pieminekļu ēku īpašnieki var pretendēt uz līdzfinansējumu 30–75% apmērā atkarībā no veicamajiem darbiem. Informāciju par līdzfinansējuma programmu skatīt pašvaldības mājaslapas sadaļā “Līdzfinansējums ēkām – kultūras pieminekļiem”.
Jautājumiem un konsultācijām aicinām sazināties ar Liepājas būvvaldes kultūras pieminekļu aizsardzības inspektori Ilzi Bernāti. Tālrunis: 63 404 419; e-pasts: ilze.bernate@liepaja.lv.
Uzziņai
Liepājas valstspilsētas pašvaldības kultūras pieminekļu saglabāšanas līdzfinansējuma programmas 10 gados
- saņemti 234 projektu pieteikumi,
- no tiem atbalstīti un līdzfinansējums piešķirts 193 projektiem,
- realizēti 178 projekti,
- izmaksāts pašvaldības līdzfinansējums: 1 158 968 eiro.
Veikto darbu apkopojums
Jumta restaurācija – dakstiņa seguma atjaunošana:
Peldu iela 36, Peldu iela 38, F. Brīvzemnieka iela 58, Bāriņu iela 31, Stūrmaņu iela 6, Zivju iela 2A, Republikas iela 26/28, Kuršu iela 2, Kungu iela 16 (jumta daļa).
Jumta restaurācija – skārda jumta seguma atjaunošana:
Palmu iela 6, Ludviķa iela 9A, Republikas iela 10, Republikas iela 23, K. Valdemāra iela 19, A. Pumpura iela 16, Kūrmājas prospekts 19, Kurzemes iela 2, Peldu iela 37, Rožu iela 28.
Fasāžu vai fasāžu daļu restaurācija:
Bāriņu iela 21A, Bāriņu iela 26, Bāriņu iela 31, Rožu iela 28, Kuģinieku iela 5, Kuršu iela 2, Republikas iela 26/28, F. Brīvzemnieka iela 7, F. Brīvzemnieka iela 58, Stūrmaņu iela 6, Zivju iela 2A, Kungu iela 16, Kūrmājas prospekts 19, K. Valdemāra iela 11, Tirgoņu iela 15, Zivju iela 10/12.
Ārdurvju atjaunošana:
Baznīcas iela 18, Elkoņu iela 6, Kuģinieku iela 13, Republikas iela 10, Kūrmājas prospekts 19, Ludviķa iela 27, Kuršu iela 17 (vārti), Peldu iela 36, Kungu iela 21/21A, Tirgoņu iela 15, Tirgoņu iela 17, Tirgoņu iela 20, Zivju iela 10/12, Toma iela 43, A. Pumpura iela 16, Bāriņu iela 21A, Bāriņu iela 31, Palmu iela 6 (arī iekšdurvis), Palmu iela 7, Šaurā iela 2, Zivju iela 10/12.
Logu atjaunošana:
Bāriņu iela 20, Bāriņu iela 21A, Bāriņu iela 31, A. Pumpura iela 9, A. Pumpura iela 16, F. Brīvzemnieka iela 26.
Atbalsts baznīcu atjaunošanas darbiem:
Ar pašvaldības līdzfinansējumu Liepājas Sv. Trīsvienības baznīcai, Lielajā ielā 9, veikta torņa mūra un rietumu portāla restaurācija. Sv. Trīsvienības Liepājas pareizticīgo katedrālei, Jaunajā iela 1, veikta torņa fasāžu restaurācija. Savukārt Liepājas Lutera baznīcai, Jelgavas ielā 62, veikta jumta daļas, sienu un logu ailu restaurācija.
Informāciju sagatavoja
Liepājas būvvaldes
sabiedrisko attiecību speciāliste
Dace Freidenfelde
Tālrunis: 28 300 797
E-pasts: dace.freidenfelde@liepaja.lv