Ja esi no fiziskiem, emocionāliem vai citiem pāridarījumiem cietusi pilngadīga persona vai, ja Tev ir aizdomas, ka esi cietusi/-is no vardarbības - Tev ir iespēja pieteikties vienam no sešiem bezmaksas atbalsta grupu veidiem Liepājā.
Piedzīvota vardarbība atstāj ilgstošas un hroniskas fiziskas un psiholoģiskas sekas, kas veicina sociālo atstumtību un ietekmē indivīda spēju funkcionāli iekļauties darba tirgū un sabiedrībā kopumā. Centrs MARTA Liepājā no 2024. gada septembra līdz decembrim piedāvā apmeklēt sešus dažādus atbalsta grupu terapeitiskos veidus: psiholoģiskā atbalsta, vizuāli plastiskās mākslas terapijas, mūzikas terapijas, drāmas terapijas, deju un kustību terapijas un meža terapijas grupas bez maksas.
Psiholoģiskā atbalsta grupa piedāvā emocionālu atbalstu cilvēkiem, kuri ir pieredzējuši emocionālus pāridarījumus vai traumējošus notikumus. Mākslu terapijas ir Latvijā oficiāli atzīts terapijas veids ar ārstniecībā apstiprinātām tehnikām (1), kas dod iespēju emociju izpausmei drošā terapeitiskā vidē, izmantojot mākslas materiālus, mūzikas instrumentus, deju un kustību elementus vai teātra tehnikas ar pasaku un metaforu motīviem. Meža terapija ir pierādījusi dažādus veselībai un labklājībai labvēlīgus efektus (2), un tās laikā tiek veicināta apzinātība caur saskari ar dabas elementiem, meditāciju un elpošanu, un citām radošām aktivitātēm pastaigu laikā Liepājas apkaimē.
Atbalsta grupas vada konkrētajā terapijas veidā sertificēti speciālisti: Zane Lobānova, Anete Šulce, Margarita Kaseviča, Liene Rūja-Lāma, Diāna Semerova un Edgars Semenovs. Lai piedalītos mākslu terapijas grupās, nav nepieciešamas mākslinieciskās, muzikālās vai deju prasmes - tikai atvērtība piedzīvot radošo procesu.
Pētījumi rāda, ka atbalsta grupu rehabilitācijas pakalpojums iedarbojas ar vienlīdz lielu efektivitāti kā individuālas psihologa konsultācijas vardarbībā cietušajiem: atbalsta grupas 8 nedēļu intervence uzlabo psihisko veselību, novērš posttraumatiskos simptomus, uzlabo pašvērtējumu - veido priekšnosacījumus indivīda spējai psihosociālai spējai iekļauties sabiedrībā (3).
Centrā MARTA Liepājā 2023. gadā profesionālas sociālās rehabilitācijas pakalpojumi sniegti 316 pilngadīgiem un nepilngadīgiem klientiem (gan sievietēm, gan vīriešiem), kam tika vai joprojām tiek sniegtas psihologa, jurista un sociālā darbinieka konsultācijas. Lai ilgspējīgi integrētu vardarbībā cietušo un novērstu šo cilvēku izolāciju no sabiedrības un socializēšanās, centrs paplašina pakalpojuma klāstu ar atbalsta grupu izveidi.
Projekts saņēmis atbalstu no Liepājas valstspilsētas pašvaldības, līguma numurs 124/2.8.5.
Viens dalībnieks var piedalīties vienā no piedāvātajām atbalsta grupām, izvēloties sev piemērotāko terapijas veidu un/vai norises laiku.
Lai pieteiktos un saņemtu detalizētu informāciju par atbalsta grupām, lūdzu apmeklējiet pieteikšanās lapu vai zvanot 29 195 442, vai rakstot uz ieva@marta.lv.
Atsauces:
(1) Mākslu terapija – Ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju datu bāze.
(2) Rosa, C. D., Larson, L. R., Collado, S., & Profice, C. C. (2021). Forest therapy can prevent and treat depression: Evidence from meta-analyses. Urban Forestry & Urban Greening, 57, 126943.
(3) Int. J. Environ. Res. Public Health 2021, 18(4), 1952.
Saziņai
Madara Lapsa
Centrs MARTA Liepāja
Tālrunis: 26 308 079
E-pasta adrese: centrs@martaliepaja.lv
www.martaliepaja.lv