Par līdzšinējo konkrēto pieredzi, risinājumiem un ieteikumiem kultūras pieminekļu saglabāšanā Liepājā ikvienam interesentam būs iespējas plašāk uzzināt seminārā, kas notiks ceturtdien, 24. maijā.
Seminārs notiks Liepājas pilsētas Domes lielajā zālē, Rožu ielā 6, otrajā stāvā, no plkst. 11.00 līdz 13.30.
Semināra darba kārtība
Seminārā aicināti piedalīties ēku, kas ir kultūras pieminekļi, apsaimniekotāji un valdītāji, bet jo sevišķi to māju pārstāvji, kas saņēmuši pašvaldības līdzfinansējumu, piedaloties konkursā šāda atbalsta saņemšanai. Būs iespējams arī diskutēt par jautājumiem, kas radušies ēku restaurācijas procesā.
Semināra tematu sarakstā ir ēku arhitektoniski mākslinieciskā izpētes apkopojums, atklājumi un ieteikumi, restaurācijas būvprojektu izstrādes piemēri un projektētāju gūtās atziņas, tiks apskatītas arī Liepājas ēku fasāžu restaurācijas grūtības un risinājumi, kā arī akmens materiālu pirmsrestaurācijas ķīmiskās izpētes metodes, materiāli un pieredze.
Seminārā uzstāsies speciālisti, kuri paši pēdējos gados ir piedalījušies Liepājas kultūras pieminekļu izpētē, būvdarbu projektēšanā, kā arī restaurācijā: arhitektes Ilze Mekša un Laura Kozlovska, celtniecības arheologs Juris Zviedrāns. Savukārt Rīgas Tehniskās universitātes pētniecēs Margarita Karpe un Inta Kiriloviča ir veikušas izpēti Rīgas Doma baznīcā un citos valsts nozīmes kultūras pieminekļos visā Latvijā.
Seminārs notiek atbalsta programmas “Liepājas pilsētas pašvaldības līdzfinansējums kultūras pieminekļu saglabāšanai” ietvaros.
Kopš 2015. gada, saskaņā ar saistošajiem noteikumiem „Par Liepājas pilsētas pašvaldības līdzfinansējumu kultūras pieminekļu saglabāšanai”, pašvaldība līdzfinansē kultūras pieminekļu izpēti (apsekošanu, inventarizāciju, arhitektoniski vēsturisko izpēti utml.), būvprojektu sagatavošanu un ēku vai to būvdetaļu/ būvamatnieku izstrādājumu restaurācijas darbus.
Liepājā šobrīd ir 29 valsts un vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļi, divi valsts un vietējās nozīmes industriālie pieminekļi, kā arī valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis “Liepājas pilsētas vēsturiskais centrs”, kurā iekļautas aptuveni 300 vēsturiskas ēkas.
Pilsētas vecā apbūve sastāv no koka namiem un ēkām, kas būvētas no mūra ķieģeļiem un kuru apdarē izmantots apmetums. Katra ēka ir unikāla un tāpēc nepieciešama individuāla, radoša un vienlaikus uzmanīga pieeja, plānojot un īstenojot tās saglabāšanu.
Semināru organizē Liepājas pilsētas pašvaldība.
Par lektoriem
Mg.sc.ing. Margarita Karpe un Dr.sc.ing. Inta Kiriloviča ir Rīgas Tehniskās universitātes Silikātu materiālu institūta Akmens materiālu konservācijas un restaurācijas centra (AMKRC) pētnieces. AMKRC piedāvā pakalpojumus, kas saistīti ar kultūrvēsturisku pieminekļu pirmsrestaurācijas izpēti - materiālu (mūrjavu, saistvielu u.c. būvmateriālu) ķīmiskā sastāva analīzi, vēsturisko javu pildvielu granulometrisko analīzi; rekomendācijas restaurācijas materiālu un metodikas izvēlei. Nozīmīgākie izpētes objekti: Rīgas Doma baznīca, Puzes baznīca, Daugavgrīvas cietoksnis, Daugavpils cietoksnis, Rīgas Birža, Latvijas Bankas ēka, Rīgas Sv. Jāņa baznīca, Rīgas Sv.Ņevas Aleksandra baznīca u.c.
Juris Zviedrāns, celtniecības arheologs, seno ēku eksperts, ilggadīga pieredze Liepājas vēsturisko ēku arhitektoniski mākslinieciskajā izpētē.
Sertificētas arhitektes Ilze Mekša un Laura Kozlovska veic restaurācijas būvprojektu izstrādi un autoruzraudzību objektos Liepājā, kuri piedalās pašvaldības atbalsta programmā.
Informāciju sagatavoja
Aigars Štāls
Būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists
Mobilais tālrunis: 26 444 290
E-pasts: aigars.stals@liepaja.lv