Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

    Bioloģisko atkritumu šķirošana sākas ar sabiedrības izpratni26. jūlijs, 2024Vide un dzīvnieki

    1 no 1

    Atkritumu apsaimniekošanas reģionālais centrs SIA “Liepājas RAS” jūlijā sāk komunikācijas  kampaņu “Tuvāk saknēm – šķiro bio!”, lai veicinātu sabiedrības izpratni par bioloģisko atkritumu šķirošanu un tādu dzīvesveidu, kas apliecina atbildību par vidi. Kampaņas vadmotīvs – veicināt aprites ekonomiku.

    Ikdienā mēs visi kārtojam un šķirojam lietas: zeķes, rotaļlietas, pat garšvielas. Šķirošana ir mūsu dabā, un tā liek mums justies labāk. Bet vai tu jau šķiro atkritumus? Ja ne, ir pienācis laiks ieviest šo paradumu savā ikdienā.

    Gadā viens Eiropas iedzīvotājs saražo aptuveni 131 kg pārtikas atkritumu. Ja pieņemam, ka viens iedzīvotājs Latvijā radītu aptuveni 478 kg, tad pārtikas atkritumi veido vairāk nekā trešo daļu no kopējiem radītajiem atkritumiem. Šie skaitļi liecina, cik svarīgi ir pievērst uzmanību bioloģiski noārdāmu atkritumu šķirošanai un pārstrādei.

    Lai apjomu un ietekmi uz vidi mazinātu, Eiropas Savienība ir izvirzījusi ambiciozus mērķus veicināt pārstrādi un samazināt apglabāšanu poligonos. Līdz 2035. gadam tur drīkstēs apglabāt tikai 10% atkritumu. Galvenais mērķis ir pāreja uz ilgtspējīgu ekonomikas modeli – aprites ekonomiku.

    Bioloģisko atkritumu šķirošana – ceļš uz ilgtspējīgu dzīvesveidu

    Lai gan kopš šī gada bioloģisko atkritumu vākšana ir obligāta visā Latvijā, tomēr iedzīvotājiem vēl ir daudz neskaidrību, kā tos pareizi šķirot un kur likt. Kampaņas mērķis ir sabiedrību informēt par šo atkritumu šķirošanas nozīmi un ieguvumiem, kā arī sniegt praktiskus padomus par to, kā to darīt ikdienā.

    Kas ir bioloģiski noārdāmi atkritumi?

    Saskaņā ar Atkritumu apsaimniekošanas likuma 1. panta 4.1. punktu, bioloģiskie atkritumi ir bioloģiski noārdāmi dārzu un parku atkritumi, mājsaimniecību, biroju, sabiedriskās ēdināšanas iestāžu (restorānu, ēdnīcu u.c.), vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības vietu pārtikas un virtuves atkritumi un citi tiem pielīdzināmi pārtikas rūpniecības uzņēmumu atkritumi. Piemēram, virtuves pārtikas atkritumi, dārzeņu un augļu atkritumi, tēja, kafijas biezumi, veci augi, puķes, nopļauta zāle, koku lapas, zariņi.

    Kāpēc bioloģiskos atkritumus šķirot?

    Latvijā aptuveni puse sadzīves atkritumu ir bioloģiski noārdāmie. Tie ir organiskie atkritumi, kuru sadalīšanos dabā nodrošina mikroorganismi.

    Bioloģisko atkritumu šķirošana sniedz vairākus ieguvumus gan videi, gan iedzīvotājiem.

    • Samazina apglabājamo daudzumu: bioloģiskie atkritumi, poligonos sadaloties, izdala metānu – spēcīgu siltumnīcefekta gāzi. Atkritumus šķirojot, negatīvo ietekmi uz vidi var samazināt.
    • Iegūst vērtīgus resursus: no bioloģiskajiem atkritumiem var iegūt kompostu, kas ir lielisks mēslojums dārza un zāliena kopšanai. Tāpat var iegūt atkritumu gāzi, ko izmantot kā kurināmo vai izejvielu enerģijas ražošanai.
    • Ietaupīt naudu: apsaimniekot bioloģiskos pārpalikumus daudzviet ir lētāk nekā sadzīves atkritumus. Tos šķirojot, iedzīvotāji var samazināt savas izmaksas par atkritumu izvešanu.

    Daži svarīgi aspekti, kas jāņem vērā:

    • Bioloģiskie atkritumi aprites ekonomikā. Aprites ekonomikā tiem ir īpaša nozīme, jo no tiem var iegūt vērtīgu augsnes mēslojumu un atjaunojamo enerģiju.
    • Izvēlies pareizu taru! Ieteicams bioloģiskos atkritumus konteinerā izbērt no spainīša vai cita ērta trauka. Pārtikas atkritumus ir atļauts izmest kopā ar speciālu kompostējamo biomaisiņu vai papīra maisu.
    • Izvairies no plastmasas maisiņiem! Bioloģiskos atkritumus neliec plastmasas maisiņā, jo tas vidi piesārņo!
    • Ietaupi un šķiro! Atdalot bioloģiskos atkritumus, būtiski samazinās nešķiroto sadzīves atkritumu daudzums. Bioatkritumus apsaimniekotāji pieņem par 40% lētāk. Ilgtermiņā iedzīvotāji var ietaupīt izmaksas, samazinot nešķiroto atkritumu konteinera tilpumu vai izvešanas biežumu.
    • Mājkompostēšana. Privātmāju īpašnieki var izvēlēties – pieprasīt bioloģiskajiem atkritumiem atsevišķu konteineru vai kompostēt tos savā dārzā vai sētā. Mājkompostēšana ir tālredzīga rīcība. Tā darījuši jau mūsu senči.
    • Šķirošana kā paradums. Ar laiku atkritumu šķirošana kļūst par vieglu, pašsaprotamu paradumu. To var iemācīties pat ātrāk kā aizsiet kurpju šņores.

    2024. gada pirmajā pusgadā no SIA “Liepājas RAS” ievestajiem nešķirotajiem sadzīves atkritumiem 46% bija bioloģiskie.

    Kā norāda atkritumu apsaimniekošanas reģionālā centra “Liepājas RAS” valdes loceklis Normunds Niedols: “Atbilstoša bioloģisko atkritumu šķirošana un pārstrāde palīdz ne tikai samazināt apglabājamo daudzumu, bet arī saglabāt dabas resursus un veidot ilgtspējīgu nākotni. Pats jau aptuveni gadu esmu ieviesis mājkompostēšanu. Sākotnēji bioloģisko atkritumu šķirošanā skeptiski vērtēju gan procesu, gan rezultātu. Pašlaik, balstoties personīgajā pieredzē, varu teikt, ka tai ir vairāki ieguvumi: daļa atkritumu atgriežas apritē kā komposts, ir vieglāk nodalīt pārējos, ir mazāks rēķins par nešķirotu atkritumu izvešanu. Aicinu to izmantot.”

    Informāciju sagatavoja

    Diāna Hartmane
    SIA Liepājas RAS
    Ārējās komunikācijas speciāliste
    E-pasts: diana@liepajasras.lv
    Tālrunis: 28 876 797