1. Kam jābūt mājas aptieciņā?
Lai arī visas situācijas paredzēt nav iespējams, gadījumos, kad pēkšņi tiek piedzīvotas kādas veselības problēmas, visbiežāk par pirmo glābēju kļūst tieši mājas aptieciņa.
Tā kā Liepājā pašlaik nav diennakts aptieka, ir svarīgi, lai mājas aptieciņā vienmēr atrastos tikai derīgi medikamenti ar pievienotām instrukcijām un ģimenes locekļi zinātu, kur nepieciešamības gadījumā aptieciņa ir meklējama.
Lai mājas aptieciņā būtu visas vajadzīgās pamatlietas dažādiem dzīves gadījumiem, taču neveidotos nevajadzīgi un pārspīlēti medikamentu uzkrājumi, tā ir apzinīgi jāplāno atbilstoši sezonai, ņemot vērā arī individuālās un ģimenes vajadzības. Komplektējot savu mājas aptieciņu, ieteicams konsultēties ar farmaceitu, kurš palīdzēs izvēlēties atbilstošākos līdzekļus ikvienam ģimenes loceklim un ieteiks, kā pareizi lietot un dozēt medikamentus. Zālēm un citām medicīnas precēm ir ierobežots derīguma termiņš, tāpēc priekšroka būtu jādod racionālai izvēlei, un mājas aptieciņā jāglabā tikai tas, kas patiešām nepieciešams.
Skatīt infografiku: Kam jābūt mājas aptieciņā?
Pareiza medikamentu lietošana ir ļoti būtiska atveseļošanās procesā, un ir jāievēro ne tikai noteiktās devas un regularitāte, bet arī norādītie derīguma termiņi un zāļu kvalitāte. Daži padomi aptieciņas uzglabāšanai un medikamentu pārbaudei:
- Medikamentus nav ieteicams uzglabāt vannas istabā, kur ir liels mitrums, tāpat arī virtuvē plīts tuvumā aptieciņai nebūs piemērota vieta. Vislabāk izvēlēties sausu, tumšu vietu, kas nav pieejama bērniem. Mājas aptieciņai jābūt ar nepārprotamu apzīmējumu, lai visi ģimenes locekļi, izņemot bērnus, var ātri atrast nepieciešamos medikamentus.
- Lai vieglāk izsekotu medikamentu derīguma termiņam, svarīgi pēc to atvēršanas uz kastītes uzrakstīt iepakojuma atvēršanas datumu un sekot līdzi, cik ilgi preparāts ir derīgs pēc atvēršanas. Medikamentu nedrīkst lietot, ja tas ir bez iepakojuma vai nav zināms, kad tam beidzas derīguma termiņš; tāpat jāpievērš uzmanība arī preparāta konsistencei:
- medikamentu nedrīkst lietot, ja tas ir atslāņojies, mainījis formu, krāsu vai smaržu;
- tabletēm un kapsulām jābūt bez plaisām, skrambām, pleķiem; tām nevajadzētu birt, ja vien pulveris nav sākotnējā medikamenta forma;
- ziedēm jābūt viendabīgām;
- šķidrus preparātus nevajadzētu lietot, ja tie ir daļēji izgarojuši vai satur nogulsnes pārslu veidā.
Svarīgi!
- Neizlietotus vai vecus medikamentus nedrīkst izmest sadzīves atkritumos vai kanalizācijā! Neizlietotus medikamentus utilizācijai pieņem aptiekās;
- Izlietotas šļirces aptiekās nepieņem. No tām var atbrīvoties bīstamo sadzīves atkritumu nodošanas punktos vai Atkarību profilakses centrā, Flotes ielā 7;
- Zāles jāuzglabā bērniem nepieejamā un neredzamā vietā!